סוף סיכום 2006: טריסטרם שנדי – פתפותי ביצים

ת’כלס, החוויה הקולנועית הכי מהנה שהייתה לי השנה היא פסטיבל חיפה. כולו (כלומר, כל היומיים שהייתי בו). ביומיים הצפוניים שלי, הספקתי לראות 4 סרטים – 3 מתוכם הם ענתיקות (השיירה, כלבי הקש, וחבורת הפראים– כולם של סם פקינפה) והיה גם סרט אחד חדש יחסית, שיצא בתחילת השנה בבריטניה, אבל לא הופץ בכלל בישראל, וזהו טריסטרם שנדי – פתפותי ביצים, סרטו של מייקל ווינטרבוטום (שמוכר לכם אולי מהדרך לגואנטנמו התיעודי בערך, או מאנשי המסיבות, 9 שירים ועוד סרטים שלא ראיתי).

אפשר בהחלט להבין למה פתפותי ביצים לא זכה להפצה ארצית – הסרט הוא עיבוד לספר מהמאה ה-18 שנחשב מבחינות רבות לספר הפוסט-מודרני הראשון. הספר, והסרט בעקבותיו, מנסה לתאר את חייו של אציל אנגלי בשם טריסטרם שנדי. אבל למעשה הסרט (ונדמה לי שגם הספר – אבל לא הצלחתי לעבור את העמוד ה-20 בגרסא הדיגיטלית שיש לי) נגמר עוד לפני ששנדי נולד. מבלבל? בהחלט, אבל זה עוד כלום, כי הסרט לוקח את ההתחכמויות של הספר ומעלה אותם שלב נוסף כאשר הוא מתאר את צילומי הסרט עצמו במהלכם מסתבכים חייו הפרטיים של השחקן הראשי (סטיב קוגן),וכל זאת בנוסף לדיונים על משמעות הספר, הסרט והקולנוע בכלל.

מתוך מה שבקלות היה יכול להפוך לסרט מתחכם מדי ומציק, ווינטרבוטום הצליח לרקום סרט כמעט מושלם, שמערבב את גיבוריו ואת צופיו בצורה מושלמת ויוצר מערכת אחת שהיא גם מצחיקה, גם מרגשת ובעיקר – מובנת לחלוטין. הדמויות הדי עלובות שמגולמות על ידי שחקנים, שהם בעצמם דמויות די עלובות, שבתורם מוקפים על ידי במאי על סף קריסה, עוזרי הפקה חולי קולנוע, מפיקים מודאגים, וכוכבים אמריקאים בהופעת אורח קצרה… אוף! …אין לי דרך לכתוב ביקורת קוהרנטית על הסרט הזה – אבל תאמינו לי, הסרט הוא הרבה יותר מקוהרנטי – הוא מצוין!

This entry was posted in 2006, קולנוע. Bookmark the permalink.

2 Responses to סוף סיכום 2006: טריסטרם שנדי – פתפותי ביצים

  1. צפריר says:

    היה היום בהוט פאן.

    לא הצלחתי להתמיד לאורך זמן, לא יודע למה, לא תפס אותי.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s