זה עולם קטן מאוד

לבמאי הסיני ז’יה זאנג קה התוודעתי לראשונה לפני כשנה, ז'יה זאנג קהבגליון הראשון של מגזין הקולנוע מערבון (שמאז הוציא רק עוד גיליון אחד – וייתכן שמתישהו אתייחס אליו בהרחבה), במאמר שהילל את סרטיו הראשונים: שיאו וו ( מעין עיבוד ל-Pickpocket של ברסון), תענוגות עלומים ו-פלאטפורם. כתוצאה מהמאמר ההוא, שאלתי מהאוזן את המארז הכפול שכולל גם את שיאו וו וגם את תענוגות. אני לא זוכר בדיוק למה, אבל לא ראיתי את הסרטים, אלא רק כמה סצינות בפתיחה של כל אחד מהם – בשני המקרים הסצינות היו מאוד מעניינות, אבל רמזו שהסרט יהיה קצת כבד, ובאותו זמן כנראה שלא הייתי מסוגל לראות סרטים כאלו.

את שלושת הסרטים שהוזכרו לעיל, צילם ז’יה במחתרת,תענוגות עלומים משום שלא קיבל אישור מהשלטונות במדינה הטוטאליטרית שלו, וההפצה שלהם נעשתה לדבריו על גבי DVD פיראטים. כנראה שהסרטים האלה היו ממש טובים, ועותקים שלהם הגיעו אל מחוץ לסין, שם התחילו המבקרים להתפעל מהכשרון של ז’יה, שסיפר סיפורים קטנים ופשוטים מהחיים של הצעירים מאזורי הכפר של סין, באמצעים קולנועיים פשוטים ביותר (הוא צילם במחתרת הרי). הסרטים של ז’יה היו ההפך הגמור מכל מה שאנחנו רגילים לראות בסרטים סינים, גם מתוך הסצינות הבודדות שראיתי, ניתן להבחין בתיאור אמיתי ולא מתחנף של החיים בסין המודרנית, ללא העמדת פנים למצלמה וללא נקיטת עמדה ביקורתית מתריסה בכוונה – הוא מראה את החיים כפי שהם, וכל אחד יחשוב לבד מה דעתו על זה.

בעקבות ההצלחה שלה זכו הסרטים מחוץ לסין, העולםכנראה שהממשלה הסינית החליטה שהיא לא יכולה יותר להתעלם מז’יה, והחליטה לאשר ולממן את הפקת סרטו הבא – העולם. ז’יה עצמו טוען שהתמיכה הממשלתית לא שינתה מאומה מהמסרים שלו, ומכיוון שלהבנתי הם היו חתרניים בעיקר בפשטותם ולא ניסו להתסיס כנגד הממשל, אפשר להאמין לו. לעומת זאת, התמיכה הזו אפשרה לו סופסוף לצלם את סרטיו בגלוי, וטוב שכך, מכיוון שאת הסרט הזה לא ניתן לצלם במחתרת. “העולם” הוא פארק בסגנון מיני ישראל, רק הרבה יותר גדול, ובמקום אתרים מקומיים, הוא מציע אתרים עולמיים כמו מגדל אייפל, הביג בן, הפירמידות בגיזה, מיניאטורה של מנהטן וכן הלאה. בכך מתאפשר לתושבי בייג’ינג והסביבה, שאינם חופשיים לתייר בעולם האמיתי, לחוות תחליף מיניאטורי של האתרים הבולטים.

בסרט, ז’יה מתאר לנו את חייהם של העובדים באתר – אנשי הבטחון, הרקדניות, מתוך העולםוכדומה – כולם נערי כפר שעברו לבייג’ינג כדי למצוא הצלחה וכסף. כפי שהעולם של העובדים הוא קטן, כך ז’יה מגדיל אותו. גם באמצעים חזותיים, החל משימוש בסינמסקופ, דרך קומפוזיציות שמעניקות לכל פריים כמה וכמה רבדים ותנועות מצלמה איטיות ועדינות, בעובדה שרוב הסצינות מובאות כשוט אחד רציף ומורכב, עבור בקטעי ריקוד באולם של בפארק ובחצרותיו, וכלה בקטעי אנימציה שמתארים חלומות ומאוויים של הדמויות, וגם באמצעות התסריט (שהוא כתב).

העלילה של העולם עוקבת בעיקר אחרי טאו (טאו זאו),טאו, העולם רקדנית בלהקת הפארק, ובת זוגו של טאישנג, קצין בטחון במקום. דרך יחסיה של טאו עם טאישנג ודמויות אחרות, כמו רקדנית אורחת מרוסיה, ודודנו של טאישנג, שנקרא “אחות קטנה”, מפציעים אל פני השטח הנושאים המרכזיים ששל הסרט, והם אמון ובטחון בעולם מסוגר ומבודד, וכמו כן ההתפתחות האורבנית המואצת של בייג’ינג ונטישת הצעירים את הכפר ואת המדינה בכלל (לפחות 2 דמויות שבחרו לחיות בחו”ל מוזכרות בסרט). שוב, כמו בסרטיו הקודמים, ז’יה אינו נוקט עמדה אקטיבית, אלא רק מראה את המציאות כפי שהיא. מתוך הסיטואציות שמראה לנו ז’יה עולה בייג’ינג של מרדף מתמשך בעקבות ההצלחה והכסף, כאשר הדמויות שנופלות מהמירוץ משלמות את מחיר ההצלחה של האחרים, וזאת למרות הנחמדות והאדיבות של ההנהלה, ובהשאלה – של המשטר.

סגנונו האיטי והמרוחק של ז’יה, שבוחר לצלם את רוב הסצינות בסרט בשוט אחד גדול ומשלב קטעי אנימציה, ביחד עם המשחק המצוין של שלל השחקנים, מעניקים לצופה בסרט חוויה יוצאת דופן בעולם הקולנועי של היום, ובוודאי ביחס לקולנוע הסיני, ממנו אנחנו רגילים לסרטי נוסחאות בלבד. חירותו האמנותית של ז’יה, היא כנראה הדבר הכי מרענן שיצא בשנים האחרונות מדרום מזרח אסיה.

העולם זכה במועמדות לפרס אריה הזהב בפסטיבל ונציה ב-2004,מתוך העולם והשנה ז’יה כבר זכה בפרס עם סרטו הבא טבע דומם Still Life. בואו נקווה שהסרט החדש יגיע גם לאולמות הקולנוע בארץ (יאיר רוה מזכיר שהזכויות לטבע דומם, כמו גם ל-העולם, שייכות ליונייטד קינג), ליוצר הזה מגיע שיראו את סרטיו על מסך גדול.

ובנימה עולמית זו, אני רוצה לאחל לכולנו שנה טובה! נתראה ב-2007! 

This entry was posted in ביקורת, קולנוע. Bookmark the permalink.

5 Responses to זה עולם קטן מאוד

 1. daf says:

  סרטים מהסוג הזה אחי אוהב….לי פשוט לא יוצא לראות
  שנת 2007 טובה ופורייה
  ותתחדש על הבלוג הנאה!

 2. Nimrod's Son says:

  אחד מהפוסטים המשובחים שלך, חדשת והעשרת אותי.

  אני אבדוק אותם בקרוב.

  דואל: תודה – באמת כדאי לראות

 3. March Cat says:

  ידעתי ששווה להשקיע בך. בתענוגות אסורים אחת מהדמויות קונה את הסרט הקודם,פלטפורמה, ממוכר של דיוידי פירטיים. ולעומת זאת אני קניתי עותק של תענוגות אסורים ממוכר של דיוידי פירטיים…

  דואל: כבוד! לא ידעתי שמוכרים אותו בארץ, בטח לא בפירטי. (את לא חושבת שתענוגות עלומים זה יותר טוב…? 🙂

 4. March Cat says:

  מי אמר בארץ, מי 🙂 בסין… קשה לי להאמין שבארץ זה יחזיר את העלות של הדיסק לצריבה.

 5. דואל says:

  אז איפה קנית?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s